Uprchlická trilogie: Exil I Naděje I Návrat

Na promítání animované trilogie s besedou vás srdečně zve Centrum raně středověkých studií MU. Akce je určena především pro střední školy.

Vzhledem k omezené kapacitě je nutná rezervace na knihyvbrne@press.muni.cz.

Animovaná filmová trilogie představuje osudy tří emigrantů v dobách hroutícího se carského Ruska.

Nikodim Pavlovič Kondakov, uznávaný profesor dějin umění, přijíždí na sklonku svého života do Prahy, kde vyučuje na Karlově univerzitě. Lituje ztraceného Ruska a zároveň se ho snaží nově a jinak pochopit prostřednictvím své intelektuální práce.

Jelena Alexandrovna Izvolská, bývalá dvorní dáma, žije v Paříži. Věnuje se studiu, psaní knih a novinových článků a překládání. Má mnoho přátel mezi emigranty, ale také mezi Francouzi. Navzdory mnoha těžkostem se nevzdává své víry v lepší svět bez předsudků, které brání v dialogu.

Dmitrij Svjatopolk Mirskij, který bojoval proti Rudé armádě, nyní žije v Británii, vyučuje na univerzitě a je uznávaným odborníkem. Stále více se mu stýská po domově, je znechucen západní společností a přesvědčen, že novým motorem světa bude bolševismus. Vrací se domů, ale Sovětský svaz ho hluboce zklame.

Všechny animované filmy vykreslují příběhy emigrantů, kteří se snaží začlenit do nové společnosti a každý po svém se vyrovnávají s nelehkou situací.

Karolina Foletti, M.A. studovala historii, ruský jazyk a literaturu a dějiny umění na univerzitě v Lausanne a dějiny východní Evropy na univerzitě ve Vídni. V rámci doktorského výzkumu se zaměřuje na ruskou meziválečnou emigraci v Evropě.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info