Bez popisku

Naši hosté

Gajane Achverdjanová

Mgr. Gajane Achverdjanová vystudovala Galerijní pedagogiku a zprostředkování umění spolu s Managementem v kultuře. Za magisterskou práci v programu Dějiny umění obdržela Cenu rektora MU. Působí jako komunikátorka vědy v Centru raně středověkých studií Filozofické fakulty Masarykovy univerzity a spolupracuje na přednáškách StředověC JinaX a na cyklu videí Umění minulosti – otázky dneška na ČT art.

Stříbrný štít Gruzie (sobota 30. 11., 16.30)

Ateliér

Ateliér je pětičlenná hudební skupina hrající na pomezí žánrů Rock / Folk / World Music. Frontmanem multižánrové kapely Ateliér je český herec a hudební skladatel Matěj M. Štrunc, který pro kapelu píše texty i hudbu. Ateliér odehrál svůj první koncert v roce 2014. Skupina dosud vydala dva plnohodnotné nosiče, několik hudebních videoklipů a na rok 2025 chystá spolu s M. Štruncem další album.

Slavnostní udílení Cen Knihy v Brně (pátek 29. 11., 18.00)

Petula Bendula

Petula Bendula, vlastním jménem Lucie Němcová je hrdá máma dvou úžasných kluků, milovnice humoru, ticha a starých zahrad. Původně grafička, potom copywriterka, manažerka jedné montessori základní školy nebo ředitelka Asociace malých inovativních škol. Nově k tomu ale také šťastná autorka knihy, která baví děti i rodiče.

Jak se píše gamebook (sobota 30. 11., 11.00)

Stanislav Biler

Stanislav Biler je spisovatel, novinář a sociolog. Absolvoval Fakultu sociálních studií Masarykovy univerzity, spoluzaložil hnutí Žít Brno, je autorem kontroverzních textů v průvodci To je Brno a napsal také několik vlastních knih, přičemž za tu poslední s názvem Destrukce získal v roce 2022 ocenění Magnesia Litera za prózu. Píše také publicistické texty pro deník Alarm a další média a připravuje videopořad Všichni tady umřeme.

Nejkrásnější město na Zemi (sobota 30. 11., 11.00)

Anna Brzáková

Anna Brzáková je majitelka rodinného nakladatelství Dynastie, které vzniklo z myšlenky pokračovat v rodinné tradici a vydávat knihy ojedinělé knihy s přesahem pro čtenáře všech věků. Pracovala v nadnárodních společnostech na marketingových pozicích, ale na mateřské zcela propadla myšlence svého muže založit vlastní nakladatelství. Ráda se na všemožných knižních akcích setkává se čtenáři ze všech koutů České republiky.

Jak vzniká kniha? (sobota 30. 11., 10.00)

Iveta Černá

Ing. arch. Iveta Černá je respektovanou teoretičkou architektury, od roku 2002 ředitelkou vily Tugendhat. Věnuje se také výzkumu v oblasti architektury 20. století a památkové péče, působí v řadě prestižních institucí, např. mezinárodní organizaci pro ochranu památek moderní architektury DOCOMOMO, a je zakládající členkou celosvětové sítě Iconic Houses.

Nečekané inspirace tvůrce vily Tugendhat (sobota 30. 11., 14.00)

Luděk Čertík

Esejista, básník, hudebník, fotograf a filmový kritik Luděk Čertík je dlouholetým přispěvatelem časopisu Sedmá generace, ale publikuje i v řadě jiných médií. Své eseje o krajině, chůzi, naslouchání, životě a jiné zvířeně sebral do knihy Spolu, nezkrotní, která v nakladatelství Sedmá generace vyšla v září 2024. Luděk Čertík své eseje doplnil básněmi, fotografiemi a seznamy doporučené četby, filmů, nahrávek či počítačových her.

Spolu, nezkrotní (sobota 30. 11., 14.00)

Duo Kontrast

Duo Kontrast je umělecká žonglérská a ohnivá skupina z Brna věnující se ohnivým a světelným show. Skupina vznikla s vizí předávat svým divákům nezapomenutelný zážitek plný vášně, napětí, ohnivé energie a fascinující podívané. Ve svých vystoupeních spojuje umění tance, žonglování, oheň pyrotechnické a další speciální efekty.

Slavnostní udílení Cen Knihy v Brně (pátek 29. 11., 18.00)

Ivan Foletti

Prof. Ivan Foletti, MA, Docteur es Lettres, Docent in Church History je česko-švýcarský historik umění specializující se na studium historiografie umění Byzance. Vedle toho se zajímá o využití sociálních a antropologických přístupů k výzkumu dopadu období migrací na vývoj umění v oblasti Středomoří. Působí na Masarykově univerzitě, kde je vedoucím Centra raně středověkých studií a vedoucím redaktorem časopisu Convivium

Opravdový středověk? (pátek 29.11., 17.00)

Milena Fucimanová

Milena Fucimanová je spisovatelka, básnířka, překladatelka a lingvistka. Je zakladatelkou, dramaturgyní a scenáristkou Divadla hudby a poezie Agadir, recenzuje básnické knihy v časopisech Host a Tvar, je také porotkyní v celostátní literární soutěži Magnesia Litera (kategorie poezie).

Brněnské autorky nakladatelství Sursum (pátek 29. 11., 16.00)

Mayuko Hasebe Zrůstová

Mayuko Hasebe Zrůstová je členka Japonské kaligrafické vzdělávací společnosti, která 25 let studovala pod vedením největších japonských mistrů. Je držitelkou vysokého mistrovského stupně dan a již 15 let vyučuje kaligrafii v Japonském centru Brno.

Workshop japonské kaligrafie (sobota 30. 11., 11.30)

Svatopluk Herc

Mgr. et Bc. Svatopluk Herc, Ph.D. působí v oddělení moderních sociálních a kulturních dějin Masarykova ústavu a Archivu AV ČR. Předmětem jeho badatelského zájmu jsou moderní hospodářské a sociální dějiny českých zemí, zaměřuje se na dějiny bankovnictví a podnikání a také na edice dokumentů.

Korespondence T. G. Masaryka a J. S. Machara (pátek 29. 11., 16.00)

Monika Holá

Doc. Mgr. MgA. Monika Holá, Ph.D. je vedoucí Katedry hudebních a humanitních věd na Hudební fakultě Janáčkovy akademie múzických umění. Hlavní oblastí jejího profesního zájmu je výzkum tvorby autorů 20. století, zejména Janáčka a Martinů, kterým se věnovala v mnoha odborných článcích i publikacích, nevyhýbá se ale ani výzkumu tvorby autorů mnohem současnějších.

Bohuslav Martinů a Brno (pátek 29. 11., 15.00)

Petr Holík

Petr Holík je lektor nenásilné komunikace a performer. Ve svojí lektorské praxi pomáhá lidem, aby si lépe rozuměli – s kolegy, s rodinou, s posluchači na konferenci, sami se sebou. Využívá principy Nenásilné komunikace (NVC) a aplikované improvizace. Spolupracuje s vědci na komunikaci jejich práce a vedl také produkci Science slamu.

Když máte co říct (pátek 29. 11., 15.00)

Eduard Kejnovský

Doc. RNDr. Eduard Kejnovský, CSc. působí v oddělení vývojové genetiky rostlin Biofyzikálního ústavu Akademie věd ČR. Ve svém výzkumu se zaměřuje na strukturu a evoluci genomu rostlin. Jeho výzkum přispěl k pochopení úlohy repetitivní DNA ve struktuře a evoluci rostlinných pohlavních chromozomů. Pravidelně publikuje v respektovaných odborných časopisech a věnuje se také překladu.

Příběh lidské DNA. Co je vepsáno ve vašem genetickém kódu? (pátek 29. 11., 16.00)

Helena Kokešová

PhDr. Helena Kokešová, Ph.D. působí v Oddělení osobních a historických fondů Masarykova ústavu a Archivu AV ČR. Badatelsky se zaměřuje na české kulturní a politické dějiny 19. a počátku 20. století a také na ediční teorii a praxi. Podílí se na vydávání edic korespondencí a pamětí.

Korespondence T. G. Masaryka a J. S. Machara (pátek 29. 11., 16.00)

Vladimír Kořen

Vladimír Kořen je publicista, učitel, televizní moderátor a politik, moderuje oblíbenou populárně naučnou show Zázraky přírody, která patří už 16 let k hlavnímu sobotnímu programu České televize. Za svou televizní práci získal cenu Česká hlava nebo čestnou medaili Vojtěcha Náprstka Akademie Věd ČR. Byl také starostou města Říčany, je členem správní rady Nadace partnerství a tváří soutěže Strom roku. Nyní je učitelem přírodopisu a fyziky na 3.ZŠ u Říčanského lesa, kde spolu s dětmi zachraňují ohrožené druhy ryb. 

Řeka zázraků (pátek 29. 11., 15.00)

Tomáš Kremr

Tomáš Kremr je redaktor Českého rozhlasu Brno. Zajímá se zejména o témata z městských částí, politiky nebo z brněnského výstaviště. Před rozhlasem si vyzkoušel práci v novinách i na webu, několik let také aktivně překládal zahraniční seriály. Letos odstartoval úspěšný podcastový projekt Brněnská 11. Kromě seriálů má rád hudbu, cestování a dobré jídlo.

100+24 brněnských kuriozit, absurdit a bizarností (pátek 29. 11., 14.00)

Klára Löwensteinová

Klára Löwensteinová je pedagožka a překladatelka. Vystudovala románské literatury se specializací na italský romantismus, pracovala jako jazyková lektorka a jako překladatelka a tlumočnice z angličtiny a italštiny. Po narození dcery Aničky založila vlastní jazykovou školu a překladatelskou dílnu Lingva Ludus, v níž kromě výuky jazyků a kulturních seminářů vede divadelní soubor Pipetta, pro který překládá výhradně italský repertoár. Nedávno založila vlastní nakladatelství Lví kámen.

Kdybych byl Čipí (sobota 30. 11., 14.00)

Jana Martincová

MUDr. Jana Martincová je česká lékařka, autorka vzdělávacích knih pro děti a dospívající, popularizátorka medicíny, propagátorka sexuální výchovy a předškolní přípravy, zakladatelka vydavatelství Babyonline.

Předškolní příprava a kdy začít se sexuální výchovou (pátek 29. 11., 14.00)

Petr Modlitba

Petr Modlitba je malíř, známý především jako ilustrátor pravěku. Ve svém díle částečně navazuje na proslulého Zdeňka Buriana. Kromě mnoha ilustrací pro přírodovědné časopisy ilustruje také knihy, např. Morava v době ledové (Munipress, 2014), Nová cesta do pravěku (CPress, 2019) nebo nedávno Atlas prehistorických živočichů (Albatros, 2024).

Cesta do pravěku aneb namaluj si mamuta (sobota 30. 11., 14.00)

Jannis Moras

Jannis Moras je brněnský zpěvák, kytarista, hudební skladatel a textař řeckého původu, slovy hudebního kritika „jeden z nejzajímavějších brněnských písničkářů“. Řecké hudbě v různých formách se věnuje už 18 let.

Alkohol hudby (sobota 30. 11., 16.30)

Dominik Obruča

Dominik Obruča vystudoval sociologii na Filozofické fakultě Karlovy univerzity a mezinárodní rozvojová studia na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Navštívil různé země od USA přes Gruzii až po Indii. Je náročný filmový divák, hodně čte a také píše. Dosud vydal tři knihy – poezii, dokumentární prózu a sbírku absurdních dramat.

Otevřené čtení absurdních dramat (sobota 30. 11., 16.00)

Markéta Páralová Tardy

Mgr. Markéta Páralová Tardy Ph.D. je absolventkou oboru archivnictví, historie a polonistika na Masarykově univerzitě. V současné době se věnuje překladům odborných historických publikací (např. Sudetští Němci 1848–1918, Strach, Dobrovolným vězněm v Osvětimi) a beletrie (např. Potkani a vlci, Naděje umírá poslední).

Němci. Politicky nekorektní vyprávění (pátek 29. 11., 15.00)

Dagmar Ruščáková

Dagmar Ruščáková je novinářka a publicistka, šéfredaktorka internetového deníku o zvířatech a lidech Dedeník a externí spolupracovnice Českého rozhlasu Hradec Králové. V roce 2013 jí vyšla povídková prvotina Nedopovídky. o deset let později  společenský román Alžběta a drak. Založila a vede autorské divadlo, Dedivadla, kde také hraje.

Všude samé chlupy. Komediální stand-up (sobota 30. 11., 10.30)

Ivo Skopal

Ivo Skopal vystudoval bezpečnostní studia na Masarykově univerzitě, při kterých absolvoval výměnný pobyt na norské Univerzitě v Oslu, a Skandinávie mu tím přirostla k srdci. V roce 2021 mu vyšla první kniha Vykořenění, příběh s dystopickými a thrillerovými prvky. Druhou knihu, Souhvězdí slona, vydal v létě 2024.

Souhvězdí slona (sobota 30. 11., 13.00)

Miloš Šenkýř

Miloš Šenkýř je editor Českého rozhlasu Brno, znalec města Brna, který je mnohonásobným nositelem prestižního ocenění Média na pomoc památkám nebo například významné medaile sv. Cyrila a Metoděje udělované římskokatolickou církví. 

100+24 brněnských kuriozit, absurdit a bizarností (pátek 29. 11., 14.00)

Hedvika Šlápotová

Hedvika Šlápotová vystudovala Pedagogickou fakultu Masarykovy univerzity. Hraje na flétnu v jazzovém big bandu, hru na flétnu také vyučuje a píše poezii, v nakladatelství Sursum publikovala básnickou sbírku Hedverie.

Jan Šmarda

prof. RNDr. Jan Šmarda, CSc. vedl Ústav experimentální biologie Přírodovědecké fakulty MU. V současnosti se věnuje studiu molekulárních mechanismů tvorby nádorů a také pedagogické a popularizační činnosti. Je známý svými populárními přednáškovými kurzy a překlady světových bestsellerů. Obdržel Cenu rektora MU za pedagogickou práci a Stříbrnou medaili MU.

Příběh lidské DNA. Co je vepsáno ve vašem genetickém kódu? (pátek 29. 11., 16.00)

Jana Štvrtecká

Jana Štvrtecká je herečka a pedagožka. Po studiu herectví na JAMU se v roce 1993 stala členkou Mahenovy činohry. Objevila se v několika filmech a seriálech, věnuje se práci pro rozhlas, četbě audioknih a dabingu. Na Divadelní fakultě JAMU vede kabinet jevištní mluvy a vyučuje zejména předměty související s mluvou herců a hereckou interpretací textu.

Slavnostní udílení Cen Knihy v Brně (pátek 29. 11., 18.00)

Rostislav Švácha

Prof. PhDr. Rostislav Švácha, CSc. je historik a teoretik umění a architektury a vysokoškolský pedagog. Ve svých pracích se zaměřuje na architekturu 17. až 20. století. Za rozsáhlou publikační činnost mu byla v roce 2013 udělena Cenu Ministerstva kultury za přínos v oblasti architektury, výrazná je i jeho angažovaná činnost v oblasti památkové péče, kde se soustřeďuje především na ochranu architektury 20. století i urbanistickou regulaci výstavby.

Nečekané inspirace tvůrce vily Tugendhat (sobota 30. 11., 14.00)

Ester Tajrychová

Ester Tajrychová vystudovala Filozofickou fakultu Západočeské univerzity v Plzni a později pokračovala o něco dál v ateliéru Ilustrace a grafiky (prof. akad. mal. Mikoláše Axmanna) na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni. V rámci své diplomové práce vytvořila autorskou knihu Nedělej. Od roku 2021 je členkou SČUG Hollar. Věnuje se kresbě, tištěné grafice a kombinovaným technikám. Zajímá ji hlavně papír a práce s ním na všechny způsoby. Obzvlášť si oblíbila výrobu razítek, anebo, jak sama říká, "jakékoli titěrné tvoření, dalo by se říci".

Razítkovací dílna (stálý program, stánek č. 16)

Eva Talpová

Eva Talpová původně byla knihkupkyně, poté vystudovala bohemistiku a učí na střední škole český jazyk a literaturu. Publikovala v časopisech a sbornících, spolupracuje s deníkem Rovnost, kam přispívá hlavně fejetony. Svou tvorbu představila také v rozhlase a v řadě autorských čtení (např. na literárním festivalu Měsíc autorského čtení v Brně). Je členkou Obce spisovatelů.

Brněnské autorky nakladatelství Sursum (pátek 29. 11., 16.00)

Miroslav Urban

Miroslav Urban je spisovatel, ilustrátor, knihař a včelař. Pochází ze včelařské rodiny, původně vystudoval lesnictví, dnes se věnuje včelám a píše knihy. Jako autorský nakladatel si svá díla nejenom píše a vydává, ale i knihařsky zpracovává nebo kreslí. Je také autorem včelařské naučné stezky, kde pořádá prohlídky s výkladem o včelách v krajině a jejich produktech.

Neviditelná včela (sobota 30. 11., 15.00)

Jarka Vykoupilová

Jarka Vykoupilová je oblíbená moderátorka Českého rozhlasu, kromě dopoledního Apetýtu připravuje do vysílání Babské rady, recepty a servis v poradnách. Ráda sdílí jedinečné příběhy hostů, navštěvuje místa, kde žijí, ptá se a inspiruje. Kromě práce v rozhlase se věnuje také divadlu, improvizaci, zpěvu a tanci.

Živé vysílání ČRo Brno a autogramiáda J. Vykoupilové (pátek 29. 11., 10.00)

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info